2016_11_27_mrc-longwy-winter-series_0005

MRC Longwy Winter Series Round 2

Another two podium performance for Team Magic, during the second round of the popular MRCL Winter Series at Longwy, north of France.

2016_11_27_mrc-longwy-winter-series_0005

In 10.5 category, Jacques Libar finished on the overall second position, and first driver with Volante 28 tires, right behind Richard Volta (Team Powers 26). Alexander Becker finished third to complete the podium.

2016_11_27_mrc-longwy-winter-series_0004

In Rookie category, Marina Baczkiewicz obtained another podium after her win on first round some weeks ago. Nice result for the lady !

2016_11_27_mrc-longwy-winter-series_0003

In 13.5 category,  Julian Garbi made the A-final in company of very good drivers, a nice result for the young german driver; while his new teammate Luca Becker wins the B-final. Well done youngs !

2016_11_27_mrc-longwy-winter-series_0001

Things have been more difficult for the TM drivers in modified category. Cyril N’Diaye, Rémi Callens and Patrick Gassauer made the A-final, but no podium for them at the end of the racing week-end.

2016_11_27_mrc-longwy-winter-series_0006

Globally, things looks a bit difficult with tires, as there are no handouts tires at the MRC Winter Series, and some drivers ran 26° shores tires like Team Powers of the french nationals, while others used Volante 28 tires. Performances aren’t exactly the same, it seems Team Powers are 0.1~0.2s by lap faster.

Overall Results – Rookie:
A – 1. Raphaël Brassart
A – 2. Marina Baczkiewicz – Team Magic E4RS III Plus
A – 3. Leo Pasquier
A – 4. Jannik Becker
A – 5. Benoit Seidel
A – 6. Sabrina Lenelle
A – 7. Nicolle Fred
A – 8. Frederic Hendrickx
A – 9. Prescilia Melacotte

Overall Results – 13.5:
A – 1. Valentin Hettrich
A – 2. Tobias Vogel
A – 3. Alexandre Duchet
A – 4. Alexandre Kunkler
A – 5. Maximilian Stähle
A – 6. Clemens Neubert
A – 7. Hannes Soyke
A – 8. David Kottus
A – 9. Hai Long Tran
A – 10. Julian Garbi – Team Magic E4RS III Plus
B – 11. Luca Becker – Team Magic E4RS III Plus
B – 12. Steve Bernar
B – 13. Théo Francois
B – 14. Brice Deliege
B – 15. Cyril Menuge
B – 16. Michael Ribault
B – 17. Dryss Faivre
B – 18. Stefan Becker
B – 19. Nicolas Vallejo
B – 20. David Dupenloup
C – 21. Bertrand Amory
C – 22. Paulo Ricardo
C – 23. Philippe Nemec
C – 24. Sebastien Ribault
C – 25. Rui Nogueira
C – 26. Christophe Bach
C – 27. Vincent Nonnenmacher
C – 28. Jeremy Ribault

Overall Results – 10.5:
A – 1. Richard Volta
A – 2. Jacques Libar – Team Magic E4RS III Plus
A – 3. Alexander Becker
A – 4. Basile Concialdi
A – 5. Steve Favrelle
A – 6. Thomas Stenger
A – 7. Majuran Tharmalingam
A – 8. Marc Schilling
A – 9. Jérémy Clavey – Team Magic E4RS III Plus
A – 10. Florian Joos
B – 11. Nicolas Schwendimann – Team Magic E4RS III Plus
B – 12. Nicolas Lemoine
B – 13. Dejan Schoenfeld – Team Magic E4RS III Plus
B – 14. Benjamin Brasset
B – 15. Éric Sautereau
B – 16. Stefan Rommens – Team Magic E4RS III Plus
B – 17. Dirk Rischard
B – 18. Germain Geyer
B – 19. Kevin Thomassin
B – 20. Jean-Baptiste Geneau
C – 21. Carsten Neudeck – Team Magic E4RS III Plus
C – 22. Christophe Charlier
C – 23. Marcel Dubru
C – 24. Eric Schaal
C – 25. Yannis Alexandre Faivre
C – 26. Gilles Hendrickx
C – 27. Andre Klink
C – 28. Patrick Garbi
C – 29. Paul Volckaert
C – 30. David Moysan
D – 31. Gerry Kimmel
D – 32. Fabrice Gottscheck
D – 33. Jean Michel Ajdnik
D – 34. Sébastien Iafrate
D – 35. Arnaud Brassart
D – 36. Christophe Deliege
D – 37. Steve Hacquard
D – 38. Frederic Vallejo
D – 39. Laurent Treis
D – 40. Xavier Nicolle – Team Magic E4RS III Plus
E – 41. Yannick Pasquier
E – 42. Pascal Garancher
E – 43. Julien Bec
E – 44. Guillaume Nicolle
E – 45. Raphaël Chovet
E – 46. Olivier Cros
E – 47. Jean-Charles Neusius

Overall Results – Modified:
A – 1. Ronald Völker – Yokomo BD8
A – 2. Lucas Urbain
A – 3. Yannic Prümper
A – 4. Loic Jasmin
A – 5. Tim Wahl
A – 6. Olivier Bultynck
A – 7. Cyril N’diaye – Team Magic E4RS III Plus
A – 8. Rémi Callens – Team Magic E4RS III Plus
A – 9. Patrick Gassauer – Team Magic E4RS III Plus
A – 10. Manuel Wagner
B – 11. Andreas Myrberg
B – 12. Maxime Favrelle
B – 13. Nicolas Delisé
B – 14. Jonathan Gergen
B – 15. Sébastien Fender
B – 16. Daniel Mateos
B – 17. Harald Hertel
B – 18. Edgar Schneider

Quelle: HRC

Weitere Links:

MIBOSPORT-CUP ONROAD & OFFROAD ROUND 2 IN HROTOVICE

Yokomo BD8 wahlweise mit Aluminium-Chassis

Interview mit dem amtierenden IFMAR 1/10 TW Weltmeister Ronald Völker

1/12 BRCA Nationals in Leeds

12.MRTO-CHALLENGE in Altnau/Schweiz!

Serpent GT Cup Championship Australia 2016

EOS Round 2 – Race Report by Max Götzl and Bruno Coelho

#international